Agama vousatá z rodu Pogona patří mezi chovatelsky velmi atraktivní ještěry, vhodné i pro začínající chovatele. Její chov je totiž v celku nenáročný a svou povahou je agama vousatá velice klidným a zábavným živočichem, který si dobře zvyká na lidský kontakt, jež mnohdy sama vyhledává. Původem pochází z Austrálie, kde je chráněným druhem, obývajícím oblasti centrální Austrálie, Queenslandu, Severního Teritoria, Jižní Austrálie a Nového Jižního Walesu. Přirozeným přírodním prostředím agamy vousaté jsou suché a polosuché lesy – zejména v oblastech s nedostatkem srážek, křovinaté planiny, kamenité a travnaté svahy kopců, polopouště a pouště. Agama vousatá se dožívá 10 až 15 let.
Z anatomického hlediska je agama vousatá ještěrem střední velikosti, která se pohybuje v rozmezí od 40 do 60 cm, a to v závislosti na množství a kvalitě výživy, a také na prostředí, ve kterém žije, neboť v zajetí dorůstá agama vousatá větších rozměrů. Váha dospělého jedince agamy vousaté dosahuje až 500 g. Agama vousatá svou kůži po čase svléká. Obecně platí, že tělo samce agamy vousaté je celkově mohutnější než tělo samice. Bez ohledu na pohlaví agamy vousaté lze tento druh ještěra rozpoznat dle několika společných anatomických rysů, kterými jsou široká hlava s výraznými oblouky nad očima, oválný ušní bubínek, zploštělé a široké tělo pokryté šupinami či světlé hrdlo s tmavší skvrnou. Agamu vousatou lze bezpečně rozpoznat především dle zřetelných ostnů kolem hlavy.
Agamy vousaté patří mezi tzv. všežravce, avšak u těchto ještěrů převládá především rostlinná složka potravy. Skladba jejich stravy ve volné přírodě závisí zejména na místě, ve kterém žijí. Z rostlin si agamy vousaté s oblibou pochutnávají na semenech rostlin, jejich listech či plodech. Z živočichů mají nejraději hmyz a malé savce (např. hlodavce, ptáky, ještěry či hady).
V přirozeném prostředí (tedy v přírodě) procházejí agamy vousaté obdobím tzv. zazimování neboli hibernace. Toto období složí především k jejich odpočinku a regeneraci organismu těchto ještěrů, kdy dochází k uvolňování reprodukčních hormonů.
Agamy vousaté jsou v období zazimování schopny celkově zpomalit svůj metabolismus, čímž dlouhou dobu vydrží bez potravy. Agamy vousaté se takto ukládají k zimnímu spánku. S obdobím hibernace je nutno počítat i v případě chovu agam vousatých v teráriu.
Agamy vousaté dosahují pohlavní dospělosti zhruba ve dvou letech svého života. Páření agam vousatých probíhá i několikrát do roka. Vhodným obdobím pro páření agam je období po hibernaci, kdy tito ještěři k tomuto aktu nabrali dostatek sil a navíc došlo k tvorbě a uvolňování reprodukčních hormonů. Gravidní samice agam vousatých se na snůšku (tedy kladení vajíček) ve volné přírodě předem připravují vyhrabáváním nory hluboké zhruba 30 až 41 cm . Samice těchto ještěrů si přirozeně vyhledávají místo, o němž jsou přesvědčeny, že nakladeným vajíčkům bude po celou dobu, než se jejich mláďata vylíhnou, poskytovat dostatečnou vláhu a vlhkost. Ve vyhloubené noře ponechávají samice svá vajíčka po dobu od 65 do 75 dnů. Samotné líhnutí mláďat agam vousatých probíhá kolem jednoho dne. Zhruba po dvou dnech jsou vylíhnutá mláďata schopna přijímat stravu.