Agapornis fischerův (agapornis fischeri) je jeden z nejvíce přátelských druhů z rodu agapornisů. Nejde o příliš známý druh, jako jsou ostatní druhy z tohoto rodu. Agapornis fischerův je jeden z papoušků, který se může pyšnit pestrým a barevným peřím. Často u něj dominují pastelově teplé barvy. Má oddanou povahu a spousta chovatelů jej vyhledává pro jeho vřelou povahu.
Agapornis je společensky založený papoušek, který vyhledává společnost a často je skotačivým a švitořivým společníkem. Jde o aktivní a inteligentní druh, který se hodí i jako mazlíček. Jde o odolného a nenáročného papouška. Hodí se i pro začínající chovatele.
Pro papouška je nejvhodnější stálá společnost někoho dalšího. Ve volné přírodě žijí agapornisové v hejnech, a proto je možné jej chovat například v páru. Takto jej nejvíce chovají chovatelé, ale je možné mít doma pouze jednoho agapornise.
Agapornis fischerův patří k menším druhům papoušků. Dosahuje celkové délky až 15 cm. Mláďata mívají na hlavě matnější barvu a zobák zbarvený do černa. Agapornis fischeri má dnes nesčetně mnoho podob a barevných mutací. Existují například světle modrá, žlutá, hráškově zelená, lutino, skořicová a albino mutace.
Tento druh agapornisů je ve volné přírodě rozšířený zejména ve východní Africe a to na severu Tanzánie a na jihu a jihovýchodě Viktoriina jezera. Divocí agapornisové vyhledávají křoviny a koruny stromů, které jsou obklopené travnatými plochami. Seskupují se zejména do menších skupin. Pokud však zrovna dozrávají semena, seskupují se i do větších hejn. Ve volné přírodě se živí hlavně semeny a zemědělskými plodinami jako je proso nebo kukuřice. V zajetí se však krmí širším výběrem různých krmných směsí. Agapornisové přijímají také zeleninu, ovoce a granule pro ptáky.
Po paření snáší samička snůšku o 4-6 vajíčkách. Na těch sedí samička zhruba 23 dnů. Mláďata poprvé vylétají z budky po pěti až šesti týdnech života. I poté jsou však stále závislá na svých rodičích. Po jejich osamostatnění je vhodné mláďata přestěhovat do jiné klece či voliéry.