Saranče stěhovavá se vyskytuje na území Afriky, Evropy a Asie (v Africe a Asii jsou velmi obávanými škůdci). Je to druh, který migruje. Hejna těchto sarančat mohou mít plochu o rozloze několika km² s počtem kolem dvou miliard jedinců. Stejně jako ostatní druhy sarančat je i saranče stěhovavé přirozenou potravou mnoha zvířat.
Jako krmný hmyz se pak chovají zejména dva druhy: saranče stěhovavá a méně saranče všežravá. Mají proměnu nedokonalou a vylíhlý jedinec je menší než jeden centimetr a nehýbe-li se, můžeme ho snadno v chovné nádobě přehlédnout. Dospělci pak dosahují velikost 3-6 cm (až 7 cm saranče všežravá) a samičky jsou vždy větší než samci.
Oba druhy jsou výhradně býložravé s velkým rozmnožovacím potenciálem. Často se obrovská mračna těchto sarančí prohánějí krajinou a sežerou, na co přijdou – plodiny na polích nevyjímaje. Samice snáší 40–400 podlouhlých vajec chráněných pěnovým obalem přímo do půdy. Pro rozmnožování je typické, že samci vábí samice cvrkáním. Oba druhy mají v dospělosti křídla a jsou velmi dobrými letci.